В своята автобиография Халеви описва духовното си странстване през житейската драма, което той разглежда като „процес на развитие“. Семейната история и култура застават в основата на неговото образование, взаимоотношения и професионални занимания, което показва постепенно развиващата се лента на съдбата му като част от всеобщ план на Провидението.
Написах тази книга, която не бих приел за черна, въпреки че разказвам предимно за тъжни човешки истории. Тя не е и бяла, а е смяна на сивите нюанси, каквото е нашето ежедневие.
Темите са свързани с алкохола и неговата „заслуга” да определя съдби.
„Бащата на нещата“ представлява поетично-художествена интерпретация по „Книга за пътя и постигането“ („Дао Дъ Дзин“) на основоположника на даоиската философия Лао Дзъ. Несъмнено, да интерпретираш този древен трактат за Дао и да изведеш прозренията си в осезаема за човека форма означава да се отдадеш на непосилно, безкрайно пътешествие на духа, където „Отвъдно ще рече далечно/ Далечно – означава завръщащо се“ (Лао Дзъ). И тъй като „…колкото по-далече отиваш, толкова по-малко знаеш“ (Лао Дзъ), всеки отговор поражда нов въпрос, защото „Непознаваемо е, но това си ти“ (Лао Дзъ).
„Ако съм имала шанса да усетя поне малко с какво „моето” време е белязало бъдещето, рискът да „разтревожа спомените”, не само моите, може би ще има смисъл.”, проф. д-р Аксиния Джурова
В първия тритомник от документалната поредица „Изчезващата памет – Срещи по пътя“ проф. д-р Аксиния Джурова е включила спомени за лични срещи и знакови събития от културния живот на България от 60-те години насам в контекста на световната артистична среда и изкуствознание. В изобилието от интересни факти, снимки, документи, интервюта е вплетен нейният откровен прочит на времето с отговорността и „... желанието да съм част от вечната битка за паметта – зов да не се разрушават мостовете, през които тя преминава за поколенията.”
Издаден през далечната 1928 година, „Алманахъ - пътеводителъ на Пловдивъ и околностите му“ е двуезичен справочник – на български и френски език, нещо наистина новаторско за това време.
Книгата е фототипно издание и съвместен проект на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Фондация „Пчелен кошер“. Целта на проекта е да популяризира националното богатство на съкровищницата на българската книжнина и да подпомогне дейността й за неговото опазване и съхранение.
Пътеводителят съдържа подробно представяне, с богати исторически справки, географско разположение, климат и съвременно състояние на Пловдив и на най-значимите градове в областта. Това са: Карлово, Казънлък, Борисовград /Първомай/, Татар Пазарджик /Пазарджик/, Хасково, Станимака /Асеновград/ и Чирпан.
АРМЕНСКИ ЛЕГЕНДИ И ПОЕМИ
„Мемориал на една злочеста нация“ е нарекла своята книга Забел Бояджян. Тя е съставила този уникален за времето си труд, за да запознае света с постиженията на сънародниците си и да събуди интерес към съдбините на Армения . Тази творба е издадена за пръв път през 1916 година на английски език с илюстрации изключително в арменски дух от нейния съставител.
Безспорно сред най-светлите исторически личности в българската история са българските царе от династията Асеневци. - Цар Петър (Добрия), цар Иван Асен (Стария) и цар Калоян. Първите Асеневци са тези, които са възстановили и положили основите на целокупната българска държава, за да я има и днес.
Да си българин не е орисия, да си българин е чест, която трябва да се устоява!
Автор на текста е проф. Пламен Павлов., дългогодишен преподавател по история на Византия и на средновековните балкански държави.
Художник е талантливият илюстратор Тодор Ангелиев, спечелил неотдавна конкурса за автор на логото на Българското председателство на съвета на Европейския съюз.
Разходете се из младата столица на България с този „Илюстрован джобен пътеводител“ от началото на ХХ век. Запознайте се с прелестните околности, които днес вече са неразделна част от София. Направете си седемдневна разходка из града, по предварително подготвен и предложен маршрут от издателите – АФИШНОТО БЮРО в София. От страниците му можете да се докоснете до миналото и историята на многовековния ни град .Магазини, работилници, хотели, бирарии, индустриални предприятия, фабрики – развит за времето си европейски център!
В „Пътят на твореца“ рав Ашер Кушнир в цикъл от 60 лекции, които е разработил по текстове от книгата „Дерех аШем“на рав Моше Хаим Луцато – РАМХАЛ, вещо тълкува и обяснява основните концепции в Кабала, но по един ясен и лесен за възприемане начин.
„Дерех аШем“ е творение на Моше Хаим Луцато – РАМХАЛ – един от най-великите еврейски мъдреци, посветен в тайните на Тора и Кабала. Той е бил, и си остава, неповторим авторитет в областта на мистичното еврейско учение. Книгата на РАМХАЛ е пътеводител в морала и скритите тайни във функционирането не само на този свят, но и на цялото Мироздание. Сложното и тайно учение всички велики кабалисти са предавали в кодиран вид, неразбираемо за непосветения.
Изданието е съвместен проект на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и Фондация „Пчелен кошер“ с цел да се популяризира книжовното богатство на Националната библиотека и да се подпомогне дейността ѝ.