Една история за илюзиите и реалността. За трябва и искам. За решенията, които взимаме, и уроците, които учим. За най-съкровените ни копнежи. За палитрата от събития и емоции, през които минаваме, за да намерим своя път. За розовите балони. Какво се случва обаче, когато те се спукат? Историята зад псевдонима Антоанет Пепе.
Сърдечни благодарности на приятелите от съответните служби, които ме допуснаха до необходимите документи. Постарал съм се да намеря евфемизми на специфичните термини в шпионажа. Дали съм успял, ще каже читателят. Не съм имал достъп до класифицирана информация и не съм ползвал имена или псевдоними, които биха могли да злепоставят или изложат на опасност конкретни хора. По-голямата част от описаните събития са плод на моята фантазия.
Книга, която пътува във времето и представя 101 велики личности от различни епохи, противоположни характери, коренно различни във възгледите си, наглед нелогично съпоставени един спрямо друг.
Като започва от там, където Кой ми взе сиренцето?! свършва, Изход от Лабиринта разказва една простичка история, която предлага няколко основополагащи правила за пълно преустройство на вашия живот.
Изминал е повече от един век, откакто е престанала да съществува българската държава. Раждат се и живеят поколения българи, непознали свободата.
Потомците на старите феодални родове, пощадени от войните и останали верни на своите класови интереси, са приели исляма и служат на завоевателите. Такъв е Салих ага, син на странджанския боляр Сеслав, по-зъл и жесток към поробеното население от самите османци. Споменът за българския му произход като потенциална заплаха за привилегированото му съсловие му е омразен и се превръща в извор на ненавист към всичко българско.
Големите въпроси нямат еднозначен отговор. Дали това е определящото да бъдат причислени към „големите”, или защото могат да бъдат зададени от всяко дете и никой учен не може да отговори. Всъщност, „науката никога не разрешава даден проблем, без да породи десет нови”, казва Джордж Бърнад Шоу. В това е и красотата на физиката – в простите въпроси, които водят не само към някои от най-великите открития на човечеството, но провокират и философи, мистици, хора на изкуството.
Книгата се преиздава с илюстрации, които съдържат снимков материал от култовия български филм „Вчера“ (1988 г., режисьор Иван Андонов, оператор Красимир Костов).
Това е книгата, по която е създаден филмът „Вчера“. Когато той се появява на широкия екран през 1988 г., пред кината по онова време се проточват дълги опашки от хора, много от които ще гледат филма за втори или трети път. С бунтарско съдържание, прекрасна черно-бяла естетика и въздействаща музика този филм се превръща в култов. Владо Даверов е негов сценарист, режисьор е Иван Андонов, а автор на музиката – Кирил Маричков. Впрочем, някой да не знае песента „Клетва“ на Маричков в изпълнение на „Щурците”?
Как да преодолеем страха от промяната? Как да осъзнаем, че винаги има „Ново Сиренце”, което само чака да бъде намерено? И вместо всички ние да се тревожим и оплакваме, да търсим и откриваме в промяната своя нов път в лабиринта на живота.
Това, което катастрофира на 15 септември 2008 г., не беше една банка или финансова система. Това, което се разпадна на онзи 15 септември, беше цялостна политическа философия и икономическа система, начин на живот и мислене за света. Въпросът сега е какво ще замести глобалния капитализъм, който се счупи през есента на 2008 г.